Kalp ve Damar Tıkanıklığı

Dünyada ölüm oranlarının doğrudan sebepleri arasında kalp ve damar hastalıkları birinci sırada gelmektedir.  Kalp ve damar hastalıkları denilince akla yalnızca kalp kaynaklı damarsal rahatsızlıklar gelmemelidir. Tüm vücutta dünyanın çevresini 4 kere dolaşacak uzunlukta damar yapısı olduğunu hatırlarsak vücudun herhangi bir yerinde yer alan damarda yaşanacak daralma ya da tıkanıklık damar hastalığı olarak değerlendirilmektedir.  Damar tıkanıklığı sinsi seyreden bir hastalıktır. Genelde damarın %60ı tıkanana kadar anlaşılamamaktadır.

Kalp damar hastalıklarının ölüme neden olma oranı birinci sırada olup, beyin damar hastalıklarının oranı ikinci sıradadır. Ani olarak gelişen inme de beyin damar hastalıklarının bir çeşididir.

Kalp, oksijenli kanı pompalayarak tüm vücuda dağılımı sağlamaktadır. Damarlar kanın aktığı yapıdır ve tüm vücuda oksijen taşır. Damarların esnekliğini kaybetmesiyle kan akışı ve beslenmesi bozulmaktadır. Damar sertliği bir zaman sonra damar tıkanıklığı halinde gelir. Vücut oksijensiz kaldığından iltihap inflamasyon artar ve bu bir çok hastalığın sebebi olarak kabul edilir. Damarın yapısında bozukluk olup damar esneme kabiliyetini kaybedince plak denilen yapılar oluşarak damarı tıkayan sürece gidilmektedir.

Bir organın beslendiği damarın tıkanması demek o organının oksijen, vitamin ve mineralleri alamaması demektir. Bu nedenle beslediği organının faaliyetlerinde bozulma görülmektedir. Bu kalp damarı olabileceği gibi göz damarı da olabilir. Kulak içerisinde yer alan bir damarda olabilmektedir. Damar tıkanıklığı böbrekler ya da ayaklarda ya da diğer organlarda da görülebilir

Damarlar Tıkanıklığı Belirtileri ve Diğer Hastalıklarla İlişkisi

Kalbi besleyen damarlarda tıkanıklık olması halinde kalp krizi geçirme riski, beyne giden damarlarda tıkanıklık olması durumunda da önceleri konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı olabilirken çok fazla oksijene ihtiyaç duyan beyinde ileri seviyelerde tıkanıklık olması halinde beyin hücreleri ölümleri görülmektedir.

Halk arasında iktidarsızlık olarak bilinen cinsel organ fonksiyon bozukluğu da damarların daralması ve tıkanıklığıyla ilgili olabilmektedir. Damar sertleşmesi, damar tıkanıklığı tedavisinde kullanılan bazı tıbbi bitkilerin kadınlarda östrojeni erkeklerde testosteron seviyesini arttırdığı tespit edilmiştir.

Şeker hastalığının ilerleyen safhalarında damar yapısında değişiklikler olabildiği için, bu hastalığın kalp krizi ve diğer damarsal hastalıkları riskini arttırdığı kabul edilmiştir.

Sigara kullanımının hastalık riskini 2 kat arttırdığı tüm dünyada kabul edilmiş ve istatiksel olarak da belirlenmiştir.

Ayrıca sıcak havalarda terleme ile birlikte yaşanan su kaybı kan akışkanlığını azaltır. Bununla birlikte organların beslenmesi zayıflayarak daralmış ya da tıkalı olan damarların etkileri daha da fazla görülmektedir. Bu nedenle risk grubu hastaların özellikle sıcak havalarda daha dikkatli olması gerekmektedir.

Kalp ve Damar Tıkanıklığı Tedavisi 

Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin %80 i önlenebilir olarak kabul edilmektedir. Bu hastalığın çok ciddi bir kısmını oluşturmakla bizlere fitoterapinin önemini de hatırlatmaktadır.

Hastalığın en önemli sebebi olarak sağlıksız beslenme ve obezite kabul edilir. Sağlıksız beslenme bugün bir çok hastalıkla ilişkili kabul edilmekle hastalıklar arasındaki ilişkinin de sebebidir. Bugün obezite ilkokul çağında dahi görülmeye başlamış ve tüm yaş gruplarını tehdit eden durum haline gelmiştir.

Trans yağ kullanımının ve tuz tüketiminin azaltılması obezite ve kalp ve damar hastalıklarının oluşumuyla mücadele etmekte oldukça önemlidir. Bir çok tedavi yönteminin birlikte kullanılması tedaviden alınacak faydayı da arttırmaktadır. Yukarıda da değindiğimiz gibi obezite bir çok hastalığa davet çıkarmaktadır. Burada tıbbi bitki tedavilerinin yanında diyetisyen desteğinden faydalanmak, spor yapmak ya da fiziksel aktiviteyi arttırmak da iyileşmede olumlu etkileri hızlandıracaktır.

Kalp ve Damar Tıkanıklığı  Tıbbi Bitki Tedavisi

Özellikle belirtmek gerekir ki hastalıklara ilişkin risk faktörlerini azaltma amacıyla da tıbbi bitkileri kullanabiliriz.

Damarların sağlıklı çalışıp, organların beslenmesini sağlanması tüm hastalıkların tedavisi için temeldir ve oldukça önemlidir.  Bu noktada modern tıbbın bir dalı olan fitototerapi modern tıpla birlikte hastalara destek olmaktadır. Doktorunuzun uygun bulduğu tüm bitkisel tedaviler medikal ve cerrahi tedavi ile birlikte kullanılabilir.

Damarlarda yer alan daralma ve veya tıkanıklık açıldığı zaman organdaki kanlanma artar ve vücudun kendisini yenileme mekanizması devreye girer. Tıbbi bitkilerin inflamasyonu, serbest radikalleri azalttığı kabul edilmektedir.

Tıbbi bitki tedavisi Fitoterapi Uzmanı Doktor tarafından belirlenen program dahilinde kullanılmalıdır. Bu konuda “Tıbbi Bitki Nedir? Neden Bitki Özleri?” yazımızı okuyabilirsiniz. Damar hastalıklarının bir çok hastalıkla birlikte olabilmesi ve birden fazla organı etkileyebilmesi tedavi sürecinde uzman desteğinin kaçınılmaz olduğunu bir kere daha göstermektedir.

Doktor Hakan Özkul Tıp eğitiminin akabinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Hastalara doktor gözüyle bakıp, tedavilerde bitkilerin gücünü yanına alarak geleneksel ve modern tıbbın bütün imkanlarını birleştirerek şifalanmayı hedeflemektedir.

Siz de Tıp Doktoru ve Fitoterapi Uzmanı Hakan Özkul’a soru sorabilir ya da randevu alarak yüzyüze görüşebilirsiniz. Soru sormak ya da randevu almak için tıklayınız.