Kanser Hastalığı

Vücudumuzda var olan hücrelerin anormal olarak çoğalıp faydasız hücrelere dönüşmesi olayına kanser denir. Vücudumuzdaki tüm organlarda(akciğer, bağırsak, pakreans, kemik, kas) olabileceği gibi kanda serbest dolaşan hücrelerden de kaynaklanabilir.

Kanser hücrelerin oldukları yerde çoğalması ile çoğaldığı yerdeki organlara zarar vermeye başlar. Yayılması ile metastaz denilen farklı organlara yerleşmesi durumu oluşur.

Kanser Kök Hücresi

Kanser kitlesi içerisinde de birbirinden farklı hücreler var. Kanser kök hücresi olarak kabul edilen ve kanserli hücreden daha dirençli bir yapıda olan kanser kök hücresinin hastalığın seyrinde ya da tekrarında önemli olduğu araştırmalarla kabul edilmiştir.

Kanser Hastalığın Tedavisi

Hastalığın tespitinden sonra, hastalık seyrine ve sürecine göre cerrahi müdahale, kemoterapi ve veya radyoterapi uygulanarak kanserli hücrelerin çoğalması ve yayılması engellenerek kanserli hücre yok edilmeye çalışılmaktadır.

Kanserde erken teşhis ve tedavinin önemi çok büyüktür. Kanserli hücrelerin erken teşhisi ile çoğalma ve yayılmasının engellenmesi sağlanarak hastalık sürecinin kısa sürede sona ermesi hedeflenmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki kanserin en büyük savaşçısı vücudun kendisidir.

Kanser ve Bitkilerle Tedavi Fitoterapi

Fitoterapi bitki bilimdir. Kanserli hastalarda medikal tedavilerin yanında fitoterapi tedavisine başlanarak gerek kanserli hücrenin  çoğalması, yayılması gerekse hastanın bağışıklık sisteminin güçlenerek vücudun kendi kendisinin korunmasının sağlanması mümkündür.

Uluslararası bir çok kaynakta çeşitli tıbbi bitkilerin farklı kanser türleri için faydalar sağladığı ortaya koyulmuştur. Kanserin türüne göre gerekli tıbbi öz tespit edilerek bir protokol belirlenmekte ve hastalığın evresine göre süreç ilerletilmektedir. Fitoterapi uzmanlığında tüm bu bitkiler incelenmekte ve tedavi süreçlerine hangi doz ve yöntemle dahil edileceği araştırılmaktadır.

Hiçbir hastalık birbirine benzemediği gibi kanser türleri içerisinde de farklılık vardır. Aynı kanser hastalığına sahip hastalar arasında da farklılık olduğu tıbben kabul edilen bir gerçektir.

Yapılan araştırmalarda farklı tıbbi bitkilerin faklı kanser türleri üzerinde etkisi kanıtlanmıştır. Bazı tıbbi bitkilerin kanserli hücrelerin çoğalmasını engellerken bazı bitki türlerinin de yayılmasını engellediği tespit edilmiştir. Yine farklı kanser türlerinde etkili olmak üzere bazı bitkilerin kemoterapiyle birlikte kullanılmasının kemoterapinin olumlu etkilerini arttırdığı tespit edilmiştir.

Kanser hastalığı ile mücadele eden vücudun bağışıklık sisteminin desteklenmesi vücudun daha dirençli olmasını sağlayarak kanserli hücrelerin  yavaşlamasına ve yok edilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca hastanın genel sağlık durumunu destekleyerek hayat kalitesini arttıracaktır.

Tüm bu açıklamalarımızdan da anlaşılacağı üzere bitki bilimi uzmanlık gerektiren bir konudur.  Bitkisel tedavilerde uzmandan destek almanın önemi oldukça büyüktür. Kullanılacak kaliteli bitkilerin, nitelikli özlerine sahip formları temin edilerek fayda sağlanması ve faydanın arttırılması mümkün olmaktadır. Bu konuda “Tıbbi Bitki Nedir? Needn Bitki Özleri?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Kemoterapi kanserli hücreye müdahale ederek onun çoğalmasını ve yayılmasını engellemeye çalışmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kanserli kök hücre kemoterapiye daha dirençlidir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar bazı bitki özlerinin kanserli kök hücrelere etki ettiğini de kanıtlamıştır.

Yüzyıllardır kullanılan bilgilerden süzülen ve bugün geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında değerlendirilen Fitoterapi bizleri nitelikli ve doğru bilgiye götürmektedir.

Doktor Hakan Özkul Tıp eğitiminin akabinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanlığı almıştır. Hastalara doktor gözüyle bakıp, tedavilerde bitkilerin gücünü yanına alarak geleneksel ve modern tıbbın bütün imkanlarını birleştirerek şifalanmayı hedeflemektedir.Sorularınızı sormak ya da birebir görüşmek için randevu almak isterseniz tıklayınız.


  Hemen Sorunu Gönder, Dr. Hakan Özkul Cevaplasın


  Gizlilik Bildirimi Gizlilik bildirimini okudum, kabul ediyorum.  Kanser Hastalığı Evreleri

  İnsan vücudunun en küçük yapı birimi olan hücrelerdeki kontrolsüz bölünme ve çoğalmayla meydana gelen kanser hastalığının 100’den fazla türü bulunmaktadır. Meme, akciğer, lenf kanseri türleri bunlar arasında en çok bilinenlerdir. 4 farklı evresi bulunan hastalığın her türünde farklı gelişimler izlenebilir ancak öncelikle, vücudun hangi bölgesinde ya da organında kanserin ne ölçüde geliştiğini bilmek, tedavi yöntemini tespit etmek açısından önemlidir.

  Evreleme Nasıl Yapılır ?

  Bilinmelidir ki farklı kanser türlerinde, hastalık evrelerinin görüntüleri de değişebilir. Bu noktada öncelik; doktorunuzun, kanser evresini tanı yöntemleriyle gerekli tüm testleri uygulamasıdır. Günümüzde, hastalığın evresini belirlemek üzere kullanılan çeşitli görüntüleme testleri içinden Amerikan Kanser Komitesi tarafından hazırlanan TNM sistemi yaygındır. Bu sistemde özetle; tümör, lenf nodu ve metastaz ile ilgili testler yapılır. Doktorunuz tümörün boyutuna ve yerleştiği noktaya bakar,  tümörün lenf nodlarına yayılıp yayılmadığı incelenir ve kanserin metastaz yapıp yapmadığı yani vücudun diğer bölgelerine sıçrayıp sıçramadığı tespit edilir. Çıkan sonuçların bir araya gelmesiyle hangi kanser evresinde olduğunuz belirlenir.

  Kanser Evreleri

  Kanser, evre 0 olarak teşhis edilmişse hastalık çevre dokulara sıçramamıştır ve oluştuğu noktayla sınırlıdır.

  Düşük evre olarak kabul edilen 1. ve 2. kanser evrelerinde hastalık mevcuttur ancak çok fazla yayılmamıştır.

  Kanser evresi 1’den 3’e doğru ilerlediğinde hastalık yaratan tümörün büyüklüğünün arttığı ve yayılımının genişlediği görülür.

  Kanserin 4. evresi ise en yüksek evredir; hastalığın daha da fazla yayıldığını belirtir.

  Kanser Hastalığı Evrelerini Bilmek Neden Önemlidir ?

  Düşük evreli kanserlerde hastalık iyi bir seyirde izlenebilir ancak tüm kanser hastalarının bilmesi gereken önemli noktalardan biri; evreleme sisteminin kişinin yaşam süresini tespit için kullanılmadığıdır. Hastanın hangi evrede olduğu ne kadar süre yaşayacağına dair kesin bir hüküm barındırmaz. Bu sistem, doktorunuzun tedavi seçeneklerini daha doğru belirlemesi için önemlidir.

  Kanser Hastalığında Bitkisel Tedavi

  Bitkisel ilaçlarla hastalığın tedavisi yöntemine fitoterapi yöntemi denir. Özellikle 2000’li yıllardan sonra giderek ilgi gören ancak kaynağı çok eski çağlara dayanan kadim bir tedavi yöntemi olan bitkilerle tedavi; günümüzde doktorunuzun uygun bulduğu koşullarda, modern tıpla birlikte kullanılmaktadır. Türkiye’de ve tüm dünyada yaygın olarak görülen kanser hastalığında da tamamlayıcı tedavi yöntemi olarak fitoterapiye başvurulmaktadır.

  Bitkilerdeki, hastalık tedavisine uygun aktif maddeler kullanılarak hazırlanan ilaçlarla, doktorunuza danışarak, önleyici ve tedaviyi destekleyici yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Çalışmalarıyla geleneksel ve modern tıbba katkı sunan bitkilerle tedavi uzmanı, Doktor Hakan Özkul’un ise konuya ilişkin pek çok çalışması bulunmaktadır. Tıp eğitiminin yanı sıra Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yüksek Lisansını tamamlayan Özkul, hastalarına yaklaşımında farklı bitkilerle tedavi yöntemine ek olarak tıp eğitiminin geniş imkanlarını da değerlendiriyor. Fitoterapiyle tedavi yöntemlerine ilişkin detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

  Kanser hastalığına ve bitkilerle tedavi yöntemine ilişkin aklınıza takılan soruları, Fitoterapi Uzmanı Doktor Hakan Özkul’a sormak ya da randevu almak için soru formu yada whatsap üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

  Kanser gerek beslenme şeklimiz gerekse hayat şartlarımız içinde artık her yaş ve cinsiyette görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanser türleri coğrafi farklılıklar ve cinsiyet farklılıkları göstermekte ancak yine de toplumun genelinde var olan bir hastalık türüdür.

  Kanserin Sebepleri

  Kanserin sebepleri, arasında  sigara, alkol, güneş ışınları, radyasyon, kimyasallar,  obezite, hava kirliliği  kabul edilmektedir.

  Kanserin en çok bilinen sebepleri arasında sigara tüketimi gelmektedir. Özellikle akciğer kanseriyle doğrudan bağlantısı kurulan sigara ve puro tüketiminin hastalığa sebep olduğu gibi hastalığın seyrinde ve tekrarında da etkili olduğu kabul edilmektedir. Nefes aldığımız ve vücudumuzun oksijeni değerlendirdiği ve tüm diğer organlarımıza da oksijenin taşınmasında görevli olan akciğerlerimizin sağlıklı çalışabilmesi genel sağlık durumuna da doğrudan etki etmektedir.

  Hastalığın şeker tüketimi ile bağlantısı artık bir çok tıbbi kaynakta açıkça yer almaktadır. Şeker bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebep olmakta ve vücudun işleyişini etkilemektedir. Onun dışında şeker tüketimi ile ortaya çıkan insüline duyarlı kanser türleri olduğu da bilinmektedir.

  Yine obezite bir çok hastalığın olduğu gibi kanserin çeşitli türlerinin de oluşumunda ve yayılmasında doğrudan etkili kabul edilmektedir. Bugün fast food beslenme tarzı denilen ve trans yağ içerdiği bilinen beslenme alışkanlığının obezite ve diğer hastalıklara davetiyedir.

  Kanserin İç Kaynakları

  Dikkatli değerlendirildiğinde zararlı güneş ışınları, radyasyon ve kimyasallara maruz kalmak dışındaki tüm nedenlerin beslenme ile doğrudan ilişkisi olduğu açıkça görülecektir. Bu noktada odağımızı dış kaynaklardan daha çok iç kaynaklara yönlendirmemizin gerektiği de farkedilmelidir. Beslenme tercihleri insanların genetikle miras almadıkları, bilinçli tercihleriyle oluşan ve geçmişe bağlı olmaksızın her zaman değiştirebilecekleri çok önemli bir sağlık kaynağıdır.

  Bugün beslenme tercihlerinizi değiştirerek daha sağlıklı alternatifleri seçme hakkına sahipsiniz.

  Daha sağlıklı alternatif besin tercihleriyle birlikte hastalığa yakalanma riskini en aza indirebilir, hastalığa sahipseniz o size sahip olmadan süreci elinize alabilirsiniz. Bu konuda “Vücudumuzda Ağır Metal Birikmesi” başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

  Beslenme tercihlerinin değiştirilmesi sağlıklı yaşam tarzına geçilmesi ne kadar önemliyse, alınacak bitkisel desteklerin kaynaklarının iyi olması da o kadar önemlidir.

  Kanser Engellenebilir Mi?

  Kanserde önleyici tedavi yaklaşımları üzerinde araştırmalar devam ederken bu durum dünyada da kabul edilmeye başlamıştır.

  Özellikle yukarıda iç kaynaklar olarak belirttiğimiz sağlıklı beslenme, beslenme alternatiflerinin değerlendirilmesi, şeker tüketiminin sınırlandırılması, sigara ve alkolden uzak durulması önleyici bir vücut sağlığı oluşturmaktadır. Bunun yanında doğadan ilham almanın ötesinde doğanın kendi lütfü olan bitkilerden destek alınması gerek bağışıklık sistemi gerekse vücut dengesinin sağlanmasında oldukça önemli bir basamaktır.

  Bitkilerin öneminden bahsederken bitkilerin kalitesinin önemini de hatırlatmak gerekir.  Yetiştirilme ortamı bilinmeyen, çevresel faktörlerinin değerlendirilemediği bitkiler, tedavilerin bir parçası değil tam tersi tedavilerin karşısında bir konumdadır. Bu hususta ayrıntılı bilgi için “Tıbbi Bitki Nedir?  Neden Bitki Özleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Doktor Hakan Özkul Tıp eğitiminin akabinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanlığı almıştır. Hastalara doktor gözüyle bakıp, tedavilerde bitkilerin gücünü yanına alarak geleneksel ve modern tıbbın bütün imkanlarını birleştirerek şifalanmayı hedeflemektedir.

  Siz de Doktor Hakan Özkul’a soru sormak ya da birebir görüşmek için randevu almak isterseniz tıklayınız.

  Fitoterapi İle Kanser Tedavisi

  İnsan vücudunun sağlıklı çalışması ve yaşamsal faaliyetlerini sekteye uğratmadan devam ettirmesi vücut dengesinin sağlanmasıyla mümkündür. Ancak bir insan sağlıklı kalmak için ne kadar özen gösterirse göstersin, ömrü boyunca hastalıklarla karşılaşmadan yüzde yüz dengeli bir yaşam sürdürememektedir. Bunun nedeni kısaca; aileden getirdiği kalıtsal özellikler ve dış etkenler olarak özetleyebileceğimiz çevre, hava kirliliği, temiz su ve gıdaya erişememe, virüsler, mantarlar, radyasyon ve kimyasallardır. Öyleyse, insanın yaşamında kaçamayacağı hastalıklar için tedavi yöntemleri geliştirmek hatta kimi zaman alternatiflerle bu yöntemleri desteklemek önemlidir.

  Modern tıbbın geldiği noktada, her geçen gün yeni farmakolojik ilaçlar ve teknolojiye entegre yöntemler denenmeye devam ediyor. Yüzyıllar öncesinden etkileri gözlenmiş ve gelişerek günümüze gelmiş bir diğer tedavi yöntemi ise fitoterapidir. Bitkilerle tedavi anlamına gelen fitoterapi, bitkilerin içindeki aktif maddeler çıkarılarak elde edilen ilaçlardan oluşur. Doğru ve dengeli beslenme de fitoterapiyi destekler. Doktorunuza danışarak hastalık önleyici nitelikte, modern tedavinin yan etkilerini azaltmak ve tedavinize destek olmak amacıyla bitkilerle tedavi yöntemine başvurabilirsiniz. Tıp doktoru Hakan Özkul, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler bölümünde aldığı eğitimle fitoterapide de uzmanlaşarak yüzlerce hastaya ulaşıyor.

  Kanser Hastalığı ve Tedavisi

  İnsanlık tarihi kadar eski bir hastalık olan kanser, hücrelerin kontrol dışı bölünüp çoğalmasıyla oluşan kötü huylu tümörlerdir. Vücudumuzun farklı doku ve organlarında 100’den fazla türü olabilecek bu hastalık, ciddi rahatsızlıklar doğurabileceği için tedavisi büyük önem taşımaktadır. Yayılması, gösterdiği belirtiler ve tedavi yöntemleri bakımından 4 evresi olan kanserin, vücudun farklı bölgelerine yayılması ise metastaz olarak adlandırılır. Rutin doktor kontrolleri yaptırmak ve hastalık önleyici bitkisel gıdalarla beslenmek ise hastalığın erken evrede tespiti ve ilerlemeyi yavaşlatması bakımından önemlidir.

  Görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar teknikleriyle teşhisi konan ve hangi evrede olduğu belirlenen kanser hastalığının tedavisi için ise yaygın olarak radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmektedir.

  Kanser Hastalığında Bitkilerle Tedavi (Fitoterapi)

  Kanser hastalığının tedavisinde kullanılan modern tıbbi yöntemlerin etkisi, fitoterapi ile artırılarak, yan etkilerinin daha az görülmesi sağlanır. Doktorunuza danışarak modern tıbbi yöntemleri destekleyici fitoterapinin iyileştirici etkilerinden yararlanabilirsiniz.

  Her yıl yüzlerce hastayla çalışarak özel tedavi planları çıkaran Dr. Hakan Özkul, uzun yıllara dayanan deneyimiyle kanser hücreleriyle mücadele ediyor. Tedavi süresi, hastanın ve hastalığın türüne göre değişim gösteren fitoterapide; ilaç kürlerinin düzenli kullanımı ve doğal gıdalarla dengeli beslenme iyileşmeyi destekleyici niteliktedir.

  Tıp doktoru ve fitoterapi uzmanı Hakan Özkul’a aklınıza takılan soruları iletebilmek için formu doldurabilir; yüz yüze görüşmek isterseniz randevu alabilirsiniz.