Karaciğer Kanseri

Öd salgılayan, şeker depolayan, açık kahverengi renkteki en büyük iç organımız karaciğer, karın boşluğunun sağında yer almaktadır. Bu organdaki işlev bozukluğu olan karaciğer kanserinin tümörleri, genelde Hepatit B, Hepatit C ve sirozlu hastalarda erken evrelerde belirti göstermeyebilir. Unutulmamalıdır ki özellikle kanında Hepatit virüsü bulunanların kanser için tetikleyici olması sebebiyle rutin sağlık kontrolleri yaptırması önemlidir.

Karaciğer Kanseri Belirtileri

Karaciğer kanserinde erken teşhis için hastalığın sık görülen belirtilerini bilmek gerekir. Ancak karaciğer kanserinin erken dönemde belirti göstermeme ihtimali de unutulmamalıdır. Hastalığın belirtilerini şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Üst karında başlayıp sırta vuran ağrı
 • Karında şişlik
 • Ciltte ve gözlerde sararma
 • Ani kilo kayıpları, iştahsızlık, şişkinlik ve yorgunluk
 • Kaşıntı
 • Gece terlemeleri
 • Ateş
 • Bulantı

Karaciğer Kanseri Risk Faktörleri ve Tanısı

Hastalığa sebep olan risk faktörlerinin görülmesi kişinin karaciğer kanseri olacağı anlamına gelmez. Ancak Kronik Hepatit B ve Kronik Hepatit C Enfeksiyonu, aile öyküsünde karaciğer kanserinin bulunması, obezite ve siroz karaciğer kanserinin risk unsurları arasındadır.

Karaciğer kanserinde tanı için farklı yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemlerde kan testleri, biyopsi, bilgisayarlı tomografi, MR, ultrasonografi, laparoskopi gibi karaciğerdeki işlev bozukluklarını tespit etmeye yönelik adımlar izlenir. İşlemler neticesinde, hastaya eğer kanser teşhisi konulmuşsa hastalığın evresi de tespit edilerek uygun tedavi yöntemlerine karar verilir.


  Hemen Sorunu Gönder, Dr. Hakan Özkul Cevaplasın


  Gizlilik Bildirimi Gizlilik bildirimini okudum, kabul ediyorum.  Karaciğer Kanseri Tedavisi

  Tespit edilen karaciğer kanser evresinin ardından tedavi için hastanın yaşı ve genel sağlık durumu gibi faktörler de analiz edilir. Tedaviler bazı hastalarda tekil bir yöntemle ilerlerken bazı hastalarda farklı kombinasyonlarla da uygulanabilir.

  Cerrahi operasyonla yapılan karaciğer nakli, ablasyon ve embolizasyon adı verilen lokal yöntemler, diğer kanser hastalıklarında da karşınıza çıkan radyoterapi ve kemoterapi karaciğer kanseri tedavisinde kullanılmaktadır.

  Karaciğer Kanseri Bitkisel Tedavisi

  Modern tıbbın yanı sıra hastalıklardan korunmak ve tedavi amacıyla bir uzman danışmanlığı yoluyla tıbbi bitkilerden faydalanabilirsiniz. Fitoterapi adı verilen bu bitkilerle tedavi yöntemleri Sağlık Bakanlığı’nın mevzuatında da yer almaktadır. Yöntemle; koruyucu ve onarıcı etkisi onaylanan bitkilerin tedavi edici etkin maddeleri çıkarılır ve bu maddeler farmakolojik ilaç formlarında kullanıma uygun hale gelir.

  Diğer hastalık türlerinde olduğu gibi karaciğer kanserinde de doktorunuza danışmanız koşuluyla tedavinize katkı sağlaması amacıyla bitkilerin kadim şifa gücünden yararlanabilirsiniz.

  Bitkilerle tedavi uzmanı ve tıp doktoru Hakan Özkul, bu alanda uzun yıllara dayanan deneyiminin yanı sıra akademik birikimiyle de fitoterapi ile ilgili tüm sorularınıza ve tedavi arayışlarınıza yanıt vermeye hazır. Tıp ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Yüksek Lisans eğitimleriyle birbirini destekleyen iki alanda yetkinliğe sahip, ödüllü doktor ve fitoterapi uzmanı Hakan Özkul’a aşağıdaki iletişim formu aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

  Karaciğer kanserinin tedavisinde bitkilerle tedaviye ilişkin bilgi almak ya da doktorunuzla yüz yüze görüşmek isterseniz tıklayınız.