Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Nedir ?

Halk arasındaki adı kalın bağırsak olan kolon ve rektumdan oluşan 1,5 metre uzunluğundaki bu organ; ince bağırsaktan sonra gelir, karnın sağ alt tarafından başlayarak ortalama 15 cm uzunluğundaki rektumla birleşir.

Dünyada en sık görülen Türkiye’de diğer kanser türleri içinde 3. sırada yer alan kolon (kalın bağırsak) kanseri sindirim sisteminin bir parçası olan kolon ve rektumdaki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla meydana gelir. Kolon kanseri genellikle, anormal doku büyümesi olarak tanımlayabileceğimiz poliplerden gelişir.

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Kolon kanserinde en sık rastlanan belirtiler, bağırsak alışkanlıklarındaki birkaç günden fazla süren değişikliklerdir. Dışkı kalınlığının incelmesi, dışkıda ve anüste kan görülmesi, bağırsakların yeterince boşalmadığının hissedilmesi hastalığın gözlenebilir belirtilerindendir. Ayrıca karında şişlik, kramp ve gaz, sebebi anlaşılmayan kilo kaybı, halsizlik ve kusma kolon kanseri hastalarının şikayetleri arasındadır.

Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Sebebi Nedir ?

Kolon kanserinde ilerleyen yaş ve aile öyküsünde bu hastalığın olması önem taşımaktadır. Kişilerin geçirdiği bağırsak hastalıkları, kalın bağırsağındaki polipler ve Tip 2 diyabet hastası olması da kolon kanseri için risk unsuru olarak saptanmıştır.

Yukarıda sayılan, kişinin değiştiremeyeceği faktörlerin dışında; obezite, yetersiz fiziksel aktivite, sigara, tütün, aşırı alkol kullanımı ve beslenme alışkanlıkları değiştirilerek hastalık için riskli durum ortadan kaldırılabilir.


  Hemen Sorunu Gönder, Dr. Hakan Özkul Cevaplasın


  Gizlilik Bildirimi Gizlilik bildirimini okudum, kabul ediyorum.  Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Tanısı Nasıl Konur ?

  Erken aşamalarda belirti göstermediği için tespit edilmesi zor olan kalın bağırsak kanseri, rutin tarama yöntemiyle anlaşılabilmektedir. Özellikle ilerde kanserli bir yapıya dönebilecek poliplerin tespiti bu açıdan önemlidir.

  Hastalık şikayetiyle uzman doktorlara başvurulduğu takdirde fiziki muayenenin yanı sıra bir takım testler uygulanmaktadır. Dışkıdan alınan küçük bir parçanın laboratuvarda incelenmesi bu testlerin en basitlerindendir. Radyolojik tetkikler ve laboratuvar tetkiklerinde yapılan tam kan sayımı ile kalın bağırsak kanserinde kandaki oranı yükseldiği görülen CEA’nın analizi yapılmaktadır. Endoskopik tetkikler yoluyla ise kalın bağırsaktan alınan örnek parçalar patolojik olarak incelenerek kesin kanser tanısı konur.

  Kolon (Kalın Bağırsak) Kanseri Tedavisi

  Kolon kanseri için hastanın genel sağlık durumu, yaşı ve kanserin yayılma alanının bilinmesi önem teşkil eder. Kişinin durumu ve kanserin evresine göre cerrahi müdahale, kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri uygulanmaktadır. Son yıllarda ise kalın bağırsak kanserinin tedavisinde yaygın olarak laparoskopi yapılmaktadır. Bu yöntemle açık ameliyat yapmadan kamera yoluyla vücut içi görüntülenerek operasyon gerçekleşir ve hastanın daha çabuk iyileşmesi amaçlanır.

  Kolon (Kalın Bağırsak) Kanserinde Bitkisel Tedavi

  Tüm dünyada yaygın olarak görülen kolon kanserinin tedavisinin başarılı sonuçlanması mümkündür. Unutulmamalıdır ki modern tıbbi yöntemlerle hastalığın ilk evrelerde anlaşılabilmesi tedavileri destekleyici bir faktördür. Ayrıca hastalığın belirtilerini geç göstermesi sebebiyle 4. evrede kanser tespiti de yapılabilmektedir.

  Bitkilerle tedavi anlamına gelen fitoterapi; farklı evrelerde modern tıp tedavisi gören kolon kanseri hastalarını desteklemektedir. Radyoterapi, kemoterapi ve immünoterapi yöntemlerinin etkisini artıran tıbbi bitkilerle tedavi, modern tıbbi adımlarda karşılaşılan yan etkileri de asgari düzeye indirmektedir.

  Fitoterapi alanında uzman, tıp doktoru Hakan Özkul, her yıl yüzlerce hastayla buluşarak kanser hastalıkları için tedavi planları hazırlıyor. Kolon kanseri tedavisine ilişkin Dr. Hakan Özkul’a sorularınızı iletmek için formu doldurabilir; randevu alarak yüz yüze görüşebilirsiniz.