Meme Kanseri

Meme kanseri kadınlarda görülen kanser türlerinin ilk sırasında yer almakla birlikte nadir olarak erkeklerde de görülür. Verilere göre her 8 kadından birinde kanser hastalığı riski vardır.

Bu kanser türü meme dokusunun içindeki süt kanallarında ya da süt bezlerindeki hücrelerde kontrolsüz çoğalma ve büyüme şeklinde oluşmaktadır. Meme kanserinin erken evreleri yavaş ilerlediği için ilk aşamada hastalığın belirtilerine rastlanmayabilir. Bu sebeple diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de rutin kontroller yaptırarak erken teşhiste bulunmak önemlidir.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri çoğunlukla kadınların kendilerini elle muayenesi yoluyla bulunmaktadır. Genellikle ileri evrelerde tespit edilen hastalığın belirtileri şu şekildedir:

 1. Ele gelen ağrısız, zamanla büyüyen sert bir kitle
 2. İki meme arasında sonradan ortaya çıkan asimetri
 3. Meme başında ya da yüzeyinde içe doğru çekinti, kalınlaşma, hassaslaşma ve yön değiştirme
 4. Kızarıklık, yara, kabuklanma, çatlama ve egzama
 5. Memeden gelen sıra dışı renkte akıntı

Meme Kanseri Sebepleri Nelerdir ?

Diğer kanser türlerinde de olduğu gibi meme kanserinin de akla gelen ilk risk faktörü, kişinin aile öyküsünde hastalığın bulunmasıdır. Hiç doğum yapmamak ya da ilk doğumunu 30 yaşından sonra yapmak, alkol, sigara ve tütün kullanmak, yeteri kadar fiziksel aktivite yapmamak, aşırı kilolu olmak, ilk adetin erken, menopozun ise geç yaşta görülmesi, menopoz sonrası dönemde olmak meme kanseri için olasılık barındırır.

Bu özelliklerin birine ya da birkaçına sahip olmak hastalığın gelişmesi için kesin gerekçeler barındırmamakla birlikte erken tanı için dikkat etmek gerekir.


  Hemen Sorunu Gönder, Dr. Hakan Özkul Cevaplasın


  Gizlilik Bildirimi Gizlilik bildirimini okudum, kabul ediyorum.  Meme Kanseri Tanısı

  Meme kanseri tanısında kadınların kendilerini elle muayenesi kritik önemde olduğu için; 20 yaşından itibaren kadınların kendi memelerini gözlemlemeleri basit muayene yöntemini öğrenmeleri gerekir. Ayda bir, adet periyodunun ardından ayna karşısında meme ve koltuk altı kontrol edilerek yapılan bu incelemenin yanı sıra rutin doktor kontrolünün de önem taşıdığı bilinmelidir.

  20-40 yaş arasındaki kadınlar, memelerinde herhangi bir sıkıntı gözlemese de 3 yılda bir, 40 yaşın ardından ise yılda bir kez doktor tarafından muayene olmalıdır.

  Mamografi başta olmak üzere meme ultrasonu, MR gibi görüntüleme yöntemleri de meme kanserinin erken evrelerde tespitini sağlar.

  Meme Kanseri Tedavisi

  Meme kanseri ilk evrelerde anlaşılırsa tedavide başarı oranı da yükselir. Tedavide sık kullanılan yöntemlerden cerrahi operasyonda; tümörü çıkarmak ve başka organlara sıçramasını engellemek amaçlanır. Bu tedavi yönteminde hastanın yaşı, genel sağlık durumu, kanserin evresi gibi başka faktörler de etkilidir.

  Hastanın durumuna göre mastektomi, cilt koruyucu mastektomi ve meme koruyucu ameliyat gibi farklı cerrahi müdahaleler tercih edilebilir. Mastektomi tümörle birlikte memenin tümünü alma yoluyla gerçekleşir. Meme derisi korunarak dokusunun tamamının çıkarılması ve deri içine silikon protez yerleştirilmesi yöntemiyle gerçekleşen cilt koruyucu mastektomi de tedavi seçenekleri arasındadır. Meme koruyucu ameliyat yönteminde ise yalnızca tümör çıkarılır; memenin tamamına dokunulmamaktadır.

  Meme Kanserinde Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Kadınların vücut kimliğinde, sağlıklı durumunun korunmasından bağımsız olarak kozmetik açıdan da önem taşıyan bu organın tedavisinde; diğer kanser türlerinde de olduğu gibi ruhsal sağlığı korumak önem arz eder. Bununla birlikte, modern tarama yöntemlerinin ve farmakolojik ilaçların yanı sıra, tıbbi bitkiler de meme kanserini önlemede ve tedavisinde kullanılmaktadır. Bitkilerle tedavi anlamına gelen fitoterapide; bitkisel ilaçların hijyenik koşullarda hazırlanması ve doktor tavsiyesi eşliğinde doğru biçimde kullanılması gerekir.

  Fitoterapi uzmanı ve tıp doktoru Hakan Özkul, uzun yıllar içinde, bu alandaki deneyimi ve yetkinliğiyle modern tıbbi yöntemlere ek olarak tıbbi bitkilerden yararlanmak isteyenler için hizmet sunmaktadır. Bugüne kadar yüzlerce hastanın bitkilerle tedavi sürecine dahil olan Hakan Özkul, meme kanseri teşhisi konulan hastalarla da buluşmaktadır.

  Sizler de fitoterapi ile tedavi yöntemi hakkında aklınıza takılanları sormak için formu doldurabilir ya da randevu alarak Hakan Özkul ile yüz yüze görüşebilirsiniz.