Mide Kanseri

Sindirim sistemine bağlı çalışan mide; vücutta karnın üst, kaburgaların alt kısmında yer alır. Yiyeceklerin ağız ve yemek borusunu izleyerek ulaştığı organ olan midede, mide özsuyuyla yiyecekler sıvı hale gelerek ince bağırsaklara iletilir ve sindirim başlar.

Kanser türleri içinde daha yavaş yayılmasıyla bilinen mide kanseri; organın yüzeyindeki hücrelerin kontrol dışı büyümesi ve çoğalmasıyla oluşur. Hastalığın bilinen en yaygın nedeni, Helicobacter Pylori adı verilen virüse bağlı gelişen bir enfeksiyondur. Bu virüse etki edecek antibiyotik tedavisi ise henüz bulunamamıştır.

Mide Kanseri Belirtileri

Mide kanseri genellikle ileri evrelerinde anlaşılan bir hastalıktır. Bu kanser türünün belirtilerinin pek çok hastalıkta ortak olarak izlenmesi de göz ardı edilmesine neden olmaktadır. Ancak mide kanserinin en sık görülen belirtilerini bilmek önemlidir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Midede ağrı, yanma, hazımsızlık, bulantı, kanama, şişlik, ekşime
 2. Yeme miktarından bağımsız olarak gelişen şişkinlik hissi
 3. İştahsızlık ve erken doyma
 4. Bir sebebe bağlanamayan kilo kaybı
 5. Yutmada güçlük
 6. Kansızlık (Anemi)


  Hemen Sorunu Gönder, Dr. Hakan Özkul Cevaplasın


  Gizlilik Bildirimi Gizlilik bildirimini okudum, kabul ediyorum.  Mide Kanseri Neden Olur ? Mide Kanseri Sebepleri Nelerdir ?

  Mide kanserinin gelişme olasılığını artıran etkenlerin başında genetik faktörlerden bahsedilebilir ancak bunun yanında çevresel etkenlerin de kanser hastalığının gelişmesinde rolü vardır. İleri yaş, sigara kullanımı, Helicobacter Pylori virüsünün sebep olduğu enfeksiyon, kronik mide iltihabı gibi uzun süreli hastalıklar ve ayrıca; tütsülenen, tuzlanan, küflenen, yağda kızartılan gıdalar, gıda koruyucular, yüksek sıcaklıkta pişen etler ve et tüketiminde aşırılık mide kanseri için risk oluşturur.

  Bunların yanı sıra, bazı meslek gruplarında hastalığın daha sık görüldüğüne de rastlanmıştır. Lastik, petrokimya üretiminde çalışanlar, kömür madeni işçileri, kauçuk ve asbestle çalışanlar bu meslek grupları arasındadır.

  Mide kanserini önlemek ve erken evrelerde tanı koymak için belirtilerini ve risk faktörlerini bilmek önemlidir ancak bilinmelidir ki; risk faktörlerinin birini ya da birkaçını taşımak hastalığın mutlaka o kişilerde gelişeceği anlamına gelmez.

  Miden Kanseri Tanısı

  Mide kanseri tanı yöntemlerinin başında gastroskopi gelir. Bu yöntemle esnek ve ucunda kamera olan bir boru ağızdan mideye iletilerek mide iç yüzeyinin incelenmesi sağlanır. Kanser hastalığı oluşturabileceği öngörülen riskli dokular örnek olarak alınarak patolojik analize alınır. Hastaya mide kanseri teşhisi konulması durumunda ise hastalığın boyutunu ve yayılma alanını belirlemek ve uygun tedavi sürecine karar vermek için tomografi, PET ve MR gibi görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

  Mide Kanseri Tedavisi

  Kanser hastalıklarının tedavisinde bilinen en yaygın tedavi yöntemleri kemoterapi ve radyoterapidir. Radyoterapiye, mide kanserine sebep olan tümörün küçülmesi ve ileri evrelerdeki ağrılı hali azaltmaya yönelik; kemoterapiye ise ileri evrelerdeki tümörün büyümesini ve yayılmasını yavaşlatmak ve tümörü küçülterek cerrahi müdahaleyle çıkarılmasını sağlamak için başvurulur. Kanserin az yayıldığı ve erken evrelerinde tespit edildiği durumlarda ise cerrahi operasyonlar uygulanabilmektedir.

  Mide Kanserinde Bitkisel Tedavi

  Başta kanser türleri olmak üzere hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde fitoterapi adı verilen bitkilerle tedavi yönteminden faydalanılabilmektedir. Doktorunuzun tavsiyesi eşliğinde, modern tıpla birlikte eş zamanlı uygulanabilecek fitoterapi, mide kanserinde de hastalara tedavi olanağı sunmaktadır.

  Bitkilerle tedavi uzmanı doktor Hakan Özkul, tıp eğitimi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Yüksek Lisansıyla iyileşme umudunu koruyan hastalara profesyonel destek sağlamaktadır.

  Detaylı bilgi almak için sorularınızı iletebilir ya da randevu alarak Hakan Özkul ile yüz yüze görüşebilirsiniz.