Prostat Kanseri

Erkek üreme sisteminin parçası olan prostat, idrar kesesinin altında bulunan bir salgı bezidir. Buradaki hücrelerde anormal seyirde artışın görülmesi ise prostat kanserine sebep olur. Prostat kanseri ileri yaşlardaki hastalarda daha sık tespit edilmektedir. Özellikle 65 yaş üstü hastalarda rastlanan hastalığın belirtilerine erken evrelerde rastlamak tedavinin başarılı olmasında etkilidir.

Prostat Kanseri Belirtileri

Hastalığın ülkemizdeki görülme oranı tüm dünyadaki oranın biraz üstünde olup prostat kanseri, akciğer kanserinin ardından en sık görülen türdür. Genellikle erken evrelerinde hiçbir belirti göstermeden ilerleyen hastalığın ilerleyen aşamalarda tümör büyüdükçe belirtilerine rastlanır. Sık sık idrara çıkma, idrar yaparken zorlanma, yanma ve kanama, kesik kesik idrar yapma, kanlı idrar ve meni hastalığın bilinen en yaygın belirtileridir.

Yukarıda sayılan şikayetlerin varlığı, kişinin mutlaka prostat kanseri olacağını göstermez ancak mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.


  Hemen Sorunu Gönder, Dr. Hakan Özkul Cevaplasın


  Gizlilik Bildirimi Gizlilik bildirimini okudum, kabul ediyorum.  Prostat Kanseri Risk Faktörleri

  Prostat kanserinde hastanın kalıtsal yapısı ve yaşı önem taşımaktadır. Baba, erkek kardeş ve abi gibi hastanın birinci dereceden yakınlarında prostat kanserinin görülmesi durumunda kişilerin rutin kontrollerini yaptırması tavsiye edilir. Hastalığın kesin nedeni bilinmese de beslenme alışkanlıklarında doymuş yağlar ve kırmızı et yoğun, sebze ve meyve tüketimi seyrek yer tutanlarda prostat kanseri riski bulunur.

  Prostat Kanseri Tanısı

  Hastalığın erken tanısı için kesin bir yöntem olmamakla birlikte aile öyküsünde prostat kanseriyle karşılaşanların risk altında olduğu düşünülerek kontrol testleri yapılmaktadır. Aile öyküsünde prostat kanseri olmayanlar için ise tanı testlerinin yapılması 50’li yaşlarından sonra tavsiye edilir. Erken tanı yöntemleri elle muayene ve kan testi ile PSA ölçümü şeklindedir. Yüksek PSA değerleri kesin tanı için yeterli bulunmadığından elle muayene hastalık tarama yöntemini desteklemektedir. Ayrıca MR ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri, prostattan alınan parçaların biyopsi ile incelenmesi yöntemi de hastalığın varlığı, evresi ve büyüklüğüne dair bilgi vermektedir.

  Prostat Kanseri Tedavisi

  Prostatta erken evrede saptanan kanser dokusuna cerrahi müdahalede bulunulabilir. Uygun koşullarda, bu yöntem hormon tedavisi ve radyoterapi ile de güçlendirilmektedir. Kanserin ilerleyen evrelerinde ise hormon tedavisi ve kemoterapi uygulanabilmektedir. Ayrıca son yıllarda, teknolojinin gelişmesiyle prostat kanseri tedavisinde nanoknife ve robotik cerrahi yöntemlerine de başvurulmaktadır.

  Prostat Kanserinde Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Hastalıkların tedavisinde, modern tıp yöntemlerini destekleyici olarak kullanılan fitoterapi, iyileştirme gücünü bitkilerden alır. Tıbbi bitkilerin hastalıkların tedavisine kaynaklık etmesi yüzyıllar öncesine dayanır. Bitkilerle tedavi, geleneksel yapısından çıkarak günümüzde çağdaş yöntemlerle gelişmeye devam etmektedir. Doktorunuzun uygun bulduğu koşullarda bitkilerle tedavi yöntemine başvurarak doğanın sunduğu kaynaklardan faydalanabilirsiniz.

  Fitoterapi uzmanı ve tıp doktoru Hakan Özkul, tıbbi bitkilerle tedavi yöntemine dair aldığı eğitimler ve uzun yıllara dayanan deneyimiyle hastalıklara karşı önleyici ve tedavi edici yaklaşımlar sunuyor. Prostat kanseri tedavisinde de başvurabileceğiniz Özkul’a sorularınızı iletmek için formu doldurabilir, yüz yüze görüşmek için randevu alabilirsiniz.