Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri serviks adı verilen rahim ağzında oluşan bir kanser türüdür. Rahim ağzı yüzeyindeki hücrelerde anormal bir gelişmenin yaşanması kanser öncülleri olarak adlandırılan yapıları doğurur. Bu yapıların, ilk evrelerde tespit edilerek tedavi edilmemesi rahim ağzı kanserine yol açar.

Rahim Ağzı Kanserinde Risk Oluşturan Etmenler

HPV (Human Papilloma Virüsler) virüsü rahim ağzı kanserinde en yüksek risk faktörüdür. Kadınların cinsel yolla bulaşan bu virüsü bağışıklık sistemleriyle yenmesi mümkündür ancak, özellikle ilerleyen yaşlarda HPV virüsü baskın gelerek rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan diğer enfeksiyonlar, birden fazla cinsel partnerle birliktelik yaşamak, uzun süreli doğum kontrol hapı kullanmak (5 yıldan fazla), çok sayıda doğum, sosyoekonomik seviyenin düşük olması, sigara, tütün kullanımı ve bağışıklık sisteminin zayıf olması rahim ağzı kanseri için risk oluşturan diğer önemli faktörlerdir.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Rahim ağzı kanseri erken dönemlerde belirti göstermeyebilir. Kanserin ileri evrelerinde gözlenebilecek belirtiler ise şu şekildedir:

 1. Adet dönemleri arasında düzensiz hafif kanamalar
 2. Cinsel ilişki sonrasında ağrı ve kanama
 3. Ayaklarda şişme, bacaklarda ağrı
 4. Sırt ağrısı
 5. Kemik ağrısı ve kırıkları
 6. Vajinal akıntıda artış ve bazen eşlik eden kötü koku
 7. Yorgunluk hissi, iştahsızlık ve kilo kaybı
 8. İdrar kaçağı ve idrar yaparken ağrı


  Hemen Sorunu Gönder, Dr. Hakan Özkul Cevaplasın


  Gizlilik Bildirimi Gizlilik bildirimini okudum, kabul ediyorum.  Rahim Ağzı Kanserinde Tanı Yöntemleri

  Rahim ağzı kanserinde tarama yöntemlerinin ve erken teşhisin önemi büyüktür. Bu kanser türünün tanısı eğer ilk evrelerde koyulursa tedavisinde yüzde yüz başarılı olmak mümkündür. Bu nedenle 30 yaşını geçen her kadın tarama testlerini rutin olarak yaptırmalıdır.

  Başlıca nedeni HPV virüsü olan hastalığın erken dönemde teşhisi için HPV ve PAP Smear testi ile rahim ağzından alınan hücrelerin incelenmesi gerekir. Smear testi sonuçlarına göre gerekli görüldüğü durumlarda kolposkopi ve biyopsi de yapılabilmektedir.

  Rahim Ağzı Kanseri Tedavisi

  Rahim ağzı kanserinin tedavisinde izlenen başlıca yollar cerrahi müdahale ve radyoterapi şeklindedir. Hastalığın erken evrelerinde cerrahi yöntemlere başvurulurken her evresinde radyoterapi uygulaması yapılabilmektedir.

  HPV’nin kansere yol açan türleri için geliştirilen koruyucu aşılar, güvenli cinsel ilişki eğitimi, sigara kullanmamak ve dengeli beslenme ise hastalıktan korunmak için önem taşır.

  Rahim Ağzı Kanseri Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  Rahim ağzı kanserinin erken evrelerde teşhisi, tedaviden hızlı ve kesin yanıt alabilmeyi sağlar. Modern tıbbi tedaviler, hastalık ilerlemeden uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Bitkilerle tedavi yöntemi ise doktorunuzun uygun gördüğü koşullarda rahim ağzı kanserinin tedavisi için destekleyici konumdadır. Geleneksel iyileştirici yöntemler, gelişen teknolojiyle tıbbi bitkilerden yararlanma kapasitesini de artırmaktadır. Fitoterapinin uzman kişiler tarafından doğru yöntemlerle kullanılması hastalıkların tedavisine bütüncül bir yaklaşım sunar.

  Fitoterapi uzmanı ve tıp doktoru Hakan Özkul, hastalarıyla yaptığı görüşmelerde farmakolojik ilaçları destekleyici tıbbi bitkilerle bir tedavi planı çıkarmaktadır. Detaylı bilgilendirme için sorularınızı form yoluyla iletebilir. Hakan Özkul ile yüz yüze görüşmek için randevu alabilirsiniz.