• iletisim@doktorhakanozkulasor.com
  • 0532 358 40 10

Sorularınızı BekliyorumKanser gerek beslenme şeklimiz gerekse hayat şartlarımız içinde artık her yaş ve cinsiyette görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanser türleri coğrafi farklılıklar ve cinsiyet farklılıkları göstermekte ancak yine de toplumun genelinde var olan bir hastalık türüdür.

KANSERİN SEBEPLERİ

Kanserin sebepleri, arasında  sigara, alkol, güneş ışınları, radyasyon, kimyasallar,  obezite, hava kirliliği  kabul edilmektedir.

Kanserin en çok bilinen sebepleri arasında sigara tüketimi gelmektedir. Özellikle akciğer kanseriyle doğrudan bağlantısı kurulan sigara ve puro tüketiminin hastalığa sebep olduğu gibi hastalığın seyrinde ve tekrarında da etkili olduğu kabul edilmektedir. Nefes aldığımız ve vücudumuzun oksijeni değerlendirdiği ve tüm diğer organlarımıza da oksijenin taşınmasında görevli olan akciğerlerimizin sağlıklı çalışabilmesi genel sağlık durumuna da doğrudan etki etmektedir.

Hastalığın şeker tüketimi ile bağlantısı artık bir çok tıbbi kaynakta açıkça yer almaktadır. Şeker bağışıklık sisteminin baskılanmasına sebep olmakta ve vücudun işleyişini etkilemektedir. Onun dışında şeker tüketimi ile ortaya çıkan insüline duyarlı kanser türleri olduğu da bilinmektedir.

Yine obezite bir çok hastalığın olduğu gibi kanserin çeşitli türlerinin de oluşumunda ve yayılmasında doğrudan etkili kabul edilmektedir. Bugün fast food beslenme tarzı denilen ve trans yağ içerdiği bilinen beslenme alışkanlığının obezite ve diğer hastalıklara davetiyedir.

KANSERİN İÇ KAYNAKLARI

Dikkatli değerlendirildiğinde zararlı güneş ışınları, radyasyon ve kimyasallara maruz kalmak dışındaki tüm nedenlerin beslenme ile doğrudan ilişkisi olduğu açıkça görülecektir. Bu noktada odağımızı dış kaynaklardan daha çok iç kaynaklara yönlendirmemizin gerektiği de farkedilmelidir. Beslenme tercihleri insanların genetikle miras almadıkları, bilinçli tercihleriyle oluşan ve geçmişe bağlı olmaksızın her zaman değiştirebilecekleri çok önemli bir sağlık kaynağıdır.

Bugün beslenme tercihlerinizi değiştirerek daha sağlıklı alternatifleri seçme hakkına sahipsiniz.

Daha sağlıklı alternatif besin tercihleriyle birlikte hastalığa yakalanma riskini en aza indirebilir, hastalığa sahipseniz o size sahip olmadan süreci elinize alabilirsiniz. Bu konuda "Vücudumuzda Ağır Metal Birikmesi" başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Beslenme tercihlerinin değiştirilmesi sağlıklı yaşam tarzına geçilmesi ne kadar önemliyse, alınacak bitkisel desteklerin kaynaklarının iyi olması da o kadar önemlidir.

KANSER ENGELLENEBİLİR Mİ?

Kanserde önleyici tedavi yaklaşımları üzerinde araştırmalar devam ederken bu durum dünyada da kabul edilmeye başlamıştır.

Özellikle yukarıda iç kaynaklar olarak belirttiğimiz sağlıklı beslenme, beslenme alternatiflerinin değerlendirilmesi, şeker tüketiminin sınırlandırılması, sigara ve alkolden uzak durulması önleyici bir vücut sağlığı oluşturmaktadır. Bunun yanında doğadan ilham almanın ötesinde doğanın kendi lütfü olan bitkilerden destek alınması gerek bağışıklık sistemi gerekse vücut dengesinin sağlanmasında oldukça önemli bir basamaktır.

Bitkilerin öneminden bahsederken bitkilerin kalitesinin önemini de hatırlatmak gerekir.  Yetiştirilme ortamı bilinmeyen, çevresel faktörlerinin değerlendirilemediği bitkiler, tedavilerin bir parçası değil tam tersi tedavilerin karşısında bir konumdadır. Bu hususta ayrıntılı bilgi için “Tıbbi Bitki Nedir?  Neden Bitki Özleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Doktor Hakan Özkul Tıp eğitiminin akabinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanlığı almıştır. Hastalara doktor gözüyle bakıp, tedavilerde bitkilerin gücünü yanına alarak geleneksel ve modern tıbbın bütün imkanlarını birleştirerek şifalanmayı hedeflemektedir.

Siz de Doktor Hakan Özkul'a soru sormak ya da birebir görüşmek için randevu almak isterseniz tıklayınız.


Sorularınızı Bekliyorum


Whatsapp Destek

Bilal Ayvaz

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?