• iletisim@doktorhakanozkulasor.com
  • 0532 358 40 10

Sorularınızı BekliyorumKANSER

Vücudumuzda var olan hücrelerin anormal olarak çoğalıp faydasız hücrelere dönüşmesi olayına kanser denir. Vücudumuzdaki tüm organlarda(akciğer, bağırsak, pakreans, kemik, kas) olabileceği gibi kanda serbest dolaşan hücrelerden de kaynaklanabilir.

Kanser hücrelerin oldukları yerde çoğalması ile çoğaldığı yerdeki organlara zarar vermeye başlar. Yayılması ile metastaz denilen farklı organlara yerleşmesi durumu oluşur.

Kanser Kök Hücresi

Kanser kitlesi içerisinde de birbirinden farklı hücreler var. Kanser kök hücresi olarak kabul edilen ve kanserli hücreden daha dirençli bir yapıda olan kanser kök hücresinin hastalığın seyrinde ya da tekrarında önemli olduğu araştırmalarla kabul edilmiştir.

Kanser Hastalığın Tedavisi

Hastalığın tespitinden sonra, hastalık seyrine ve sürecine göre cerrahi müdahale, kemoterapi ve veya radyoterapi uygulanarak kanserli hücrelerin çoğalması ve yayılması engellenerek kanserli hücre yok edilmeye çalışılmaktadır.

Kanserde erken teşhis ve tedavinin önemi çok büyüktür. Kanserli hücrelerin erken teşhisi ile çoğalma ve yayılmasının engellenmesi sağlanarak hastalık sürecinin kısa sürede sona ermesi hedeflenmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki kanserin en büyük savaşçısı vücudun kendisidir.

Kanser ve Bitkilerle Tedavi Fitoterapi

Fitoterapi bitki bilimdir. Kanserli hastalarda medikal tedavilerin yanında fitoterapi tedavisine başlanarak gerek kanserli hücrenin  çoğalması, yayılması gerekse hastanın bağışıklık sisteminin güçlenerek vücudun kendi kendisinin korunmasının sağlanması mümkündür.

Uluslararası bir çok kaynakta çeşitli tıbbi bitkilerin farklı kanser türleri için faydalar sağladığı ortaya koyulmuştur. Kanserin türüne göre gerekli tıbbi öz tespit edilerek bir protokol belirlenmekte ve hastalığın evresine göre süreç ilerletilmektedir. Fitoterapi uzmanlığında tüm bu bitkiler incelenmekte ve tedavi süreçlerine hangi doz ve yöntemle dahil edileceği araştırılmaktadır.

Hiçbir hastalık birbirine benzemediği gibi kanser türleri içerisinde de farklılık vardır. Aynı kanser hastalığına sahip hastalar arasında da farklılık olduğu tıbben kabul edilen bir gerçektir.

Yapılan araştırmalarda farklı tıbbi bitkilerin faklı kanser türleri üzerinde etkisi kanıtlanmıştır. Bazı tıbbi bitkilerin kanserli hücrelerin çoğalmasını engellerken bazı bitki türlerinin de yayılmasını engellediği tespit edilmiştir. Yine farklı kanser türlerinde etkili olmak üzere bazı bitkilerin kemoterapiyle birlikte kullanılmasının kemoterapinin olumlu etkilerini arttırdığı tespit edilmiştir.

Kanser hastalığı ile mücadele eden vücudun bağışıklık sisteminin desteklenmesi vücudun daha dirençli olmasını sağlayarak kanserli hücrelerin  yavaşlamasına ve yok edilmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca hastanın genel sağlık durumunu destekleyerek hayat kalitesini arttıracaktır.

Tüm bu açıklamalarımızdan da anlaşılacağı üzere bitki bilimi uzmanlık gerektiren bir konudur.  Bitkisel tedavilerde uzmandan destek almanın önemi oldukça büyüktür. Kullanılacak kaliteli bitkilerin, nitelikli özlerine sahip formları temin edilerek fayda sağlanması ve faydanın arttırılması mümkün olmaktadır. Bu konuda "Tıbbi Bitki Nedir? Needn Bitki Özleri?" yazımızı okuyabilirsiniz.

Kemoterapi kanserli hücreye müdahale ederek onun çoğalmasını ve yayılmasını engellemeye çalışmaktadır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi kanserli kök hücre kemoterapiye daha dirençlidir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalar bazı bitki özlerinin kanserli kök hücrelere etki ettiğini de kanıtlamıştır.

Yüzyıllardır kullanılan bilgilerden süzülen ve bugün geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında değerlendirilen Fitoterapi bizleri nitelikli ve doğru bilgiye götürmektedir.

Doktor Hakan Özkul Tıp eğitiminin akabinde Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanlığı almıştır. Hastalara doktor gözüyle bakıp, tedavilerde bitkilerin gücünü yanına alarak geleneksel ve modern tıbbın bütün imkanlarını birleştirerek şifalanmayı hedeflemektedir.Sorularınızı sormak ya da birebir görüşmek için randevu almak isterseniz tıklayınız.


Sorularınızı Bekliyorum


Whatsapp Destek

Bilal Ayvaz

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?