• iletisim@doktorhakanozkulasor.com
  • 0532 358 40 10

Sorularınızı BekliyorumKısırlık (İnfertilite) Nedir ? Nedenleri Nelerdir?

Kaynağı belirlenebilen ya da belirlenemeyen sebeplerle doğurganlığın olmaması olarak tanımlayabileceğimiz infertilite halk arasında kısırlık olarak tabir edilir. Kısırlık denildiğinde doğurganlığın tedavisi mümkün olmadığı anlaşılmamalıdır. Kısırlık bir tespittir ve bunun çeşitli tedavileri Modern Tıpta ve Modern Tıp’ın bir dalı olan Fitoterapi ile mümkündür.  Erkek ve kadınlarda farklı şekillerde görülen, çocuk sahibi olmayı engelleyen çeşitli durumlar vardır. Bu durumların mutlaka kalıcı nitelikte olması gerekmez.

Erkeklerde Kısırlık İnfertilite

Erkeklerin sperm sayılarında son 100 yılda düşüş vardır. Azosperm denilen spermin olmaması erkeklerde infertilite(kısırlık) nedenlerinden biridir. Varikosel denilen testiste damar genişlemesi olan varis çeşidi de kısırlığın nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Varikoselde varisin durumuna göre ameliyat tedavisi uygulanabilirken ameliyata gerek duyulmayan durumlarda söz konusudur. Ancak ameliyat gerekliliği olmaması sperm kalitesinin etkilenmediği anlamına gelmemektedir.

Kadınlarda Kısırlık İnfertilite

Kadınlarda yumurta gelişme geriliği görülebilmektedir.  Erken menopoz öncesi yumurta yetmezlikleri de görülmektedir. Bu süreçte menopoz dönemi başlamamıştır, yumurta vardır ancak ovulasyon denilen yumurtalama faaliyeti gerçekleşmemektedir. Yine kadınlarda polikistik over teşhisleri görülmektedir. Bunlar kadınlarda infertilite(kısırlık) nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kısırlık ve Vitamin İlişkisi

İnsan vücudu bir bütündür ve bu bütünlük içerisinde gerekli vitamin ve veya minarellerin eksik kalması halinde vücudun hassas hücrelerinin bundan etkilendiği görülmektedir. Yumurtalık ve sperm hücreleri de vücutta yer alan en hassas hücrelerin bulunduğu yerlerdir.

Kısırlık (İnfertilite) Beslenme İlişkisi

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaşadıkları bu problemin bir çok kaynağı olabilir. Var olan bir çok hastalıkta olduğu gibi infertilite sonucunu veren durumların da beslenme ile yakından ilişkisi vardır. Günümüzde özellikle çevresel koşulların değişmesiyle kısırlık denilen infertilite oranlarında artış olduğu görülmektedir.

Avrupada kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmayla sebze ve meyvelerde bulunan zirai ilaç kalıntılarının da doğurganlığı etkilediği yorumlanmıştır. Bu konuda “Vücudumuzda Ağır Metal Birikmesi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Konusu olduğu üzere tekrar değinmek isteriz ki Fitoterapi ile kaliteli bitkilerin nitelikli özleri kullanılmakta ve protokollerde çiftlerin  sürecine göre belirlenmektedir.

Yetiştirilme ortamı bilinmeyen, çevresel faktörlerinin değerlendirilemediği bitkiler, tedavilerin bir parçası değil tam tersi tedavilerin karşısında bir konumdadır. Bu hususta ayrıntılı bilgi için “Tıbbi Bitki Nedir? Neden Bitki Özleri?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kısırlık (İnfertilite) Tedavisi ve Bitkilerin Önemi

Tıbbi bitkilerin vitamin ve mineral zenginlikleri ve içerdikleri bazı aminoasitler özellikle sperm ve yumurta gelişiminde çok olumlu etkiler ortaya koymaktadır.

Fitoterapi ile sperm gelişim sayısını ve hareketini arttırmak, morfolojisini ve şeklini geliştirmek tüm tedavi sürecine destek olmak demektir. Yine kadınlarda yumurtanın gelişmesini sağlamak, daha gelişmiş yumurtaların ortaya çıkmasını temin etmek kadınların gerek adet düzenlerinde gerek hayat kalitelerinde artış sağlamanın yanında infertilite tedavisine de destek olmaktadır.

Örneğin üzüm çekirdeği ya da nar kabuğu içerisinde yer alan maddeler hem erkek hem kadın kısırlığının ortadan kalkmasında oldukça etkilidir. Yine Çin melek otu ekstratı kadın organlarındaki kanlanmayı arttırarak organların daha iyi çalışmasını sağlamaktadır. Fitoterapide bunlar ekstrat denilen konsantre özler halinde kullanılmaktadır. Bu hususta ayrıntılı bilgi için "Tıbbi Bitki Nedir? Neden Bitki Özleri?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bazı kısırlık sebepleri yalnızca tıbbi bitki tedavileri ile ortadan kalkmaktadır. Devam eden sorunlarda erkek ve kadın kısırlığına çözüm olarak bir çok tedavi yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemlerden aşılama ve tüp bebek yönteminde sperm sayısı az da olsa yumurta çatlatma yöntemleriyle birlikte başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Tüm tedavilerin yanında fitoterapi ile bitki desteği almak sürecin daha sağlıklı ve verimli ilerlemesine katkı sağlamaktadır.

Erkek sperminin oluşumunda sperm kök hücreleri vardır. Kadın yumurtalıklarının da kök hücrelerden oluşabildiği deneysel çalışmalarda ortaya konmuştur. Tüm organların daha iyi ve sağlıklı olmaları, etkin kök hücrelerin tıbbi bitkilerle aktive edilmesi mümkündür. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar Fitoterapi bilim dalının araştırma konusudur.

Fitoterapi ile uluslararası standartlara göre yetiştirilen kaliteli ve nitelikli bitkilerin özleri kullanılarak yukarıda açıklanmaya çalışılan ağır metal yükü, toksik yük hafifletilmeye çalışılmakta böylece organların daha etkin çalışması ile sağlıklı sperm ve sağlıklı yumurtalama sağlanmaktadır.

Kadın ve erkek vücutlarının vitamin ve mineral ihtiyaçları birbirinden farklıdır ve Doktor ve fitoterapi uzmanı Hakan Özkul sizin bireysel ihtiyaçlarınızı dikkate alarak değerlendirmeler yapar. Çiftlere en uygun bitkileri değerlendirerek onlara tavsiyelerde bulunur.


Sorularınızı Bekliyorum


Whatsapp Destek

Bilal Ayvaz

Merhaba

Size nasıl yardımcı olabilirim?